5par
مثبت اندیشی
.:[ تبلیغات ]:.
.:[ آخرین ارسال های تالار گفتمان ]:.
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .


یخ داغ تهیه کنید:

مطالب علمی و تحقیقاتی / شیمی تاریخ : 9 آبان 1390 10:56 بازدید : 0


وی سی پنل - پارسی کیوت

یخ داغ تهیه كنید.

بدون تردید هرگاه صحبت از یخ می‌شود همه ما به یاد سرما می‌افتیم اما این بار می‌خواهیم شما را با نوعی یخ آشنا كنیم كه برخلاف یخ‌های معمولی به جای این كه سرد باشد داغ است. سدیم استات و یا به عبارت دیگر همان یخ داغ ماده شیمیایی عجیب و منحصر به فردی است كه شما می‌توانید آن را به آسانی و با استفاده از مقداری سركه و جوش‌شیرین تهیه كنید.

اگر سدیم استات را تا دمایی پایین‌تر از نقطه ذوب آن سرد كرده و سپس آن را به شكل بلوری درآورید یخ داغ تهیه كرده‌اید. از آنجایی كه این فرآیند گرمازاست بنابراین ماده یخی شكل حاصل از آن در نتیجه حرارت آزاد شده در جریان این فرآیند داغ و سوزان خواهد بود. انجماد سدیم استات مایع تا حدی سریع انجام می‌شود كه همزمان با ریختن آن می‌توانید شكل خاصی را به آن بدهید.

در یك ظرف یك لیتر سركه را با چهار قاشق غذاخوری جوش‌شیرین تركیب كرده و محتوی ظرف را برای مدت زمان كوتاهی به‌هم بزنید. در نتیجه واكنش شیمیایی انجام شده بین این دو ماده سدیم استات و گاز دی‌اكسید كربن حاصل می‌شود.

توجه داشته باشید كه اگر جوش‌شیرین را به آرامی به سركه اضافه نكنید آتشفشانی در ظرف شما ایجاد خواهد شد كه از كناره‌های ظرف به بیرون می‌ریزد. از آنجایی كه سدیم استات حاصل بسیار رقیق است لازم است آن را برای مدت زمان كوتاهی بجوشانید تا غلیظ‌تر شود.

این كار را تا زمانی ادامه دهید كه در سطح محلول یك پوسته كریستالی تشكیل شود. با توجه به شدت حرارت و مدت زمانی كه این محلول در معرض حرارت قرار می‌گیرد تا غلیظ شود رنگ نهایی آن متفاوت خواهد بود. پس از آن بلافاصله سطح محلول را بپوشانید تا از تبخیر آن جلوگیری شود. اگر بلورهایی در محلول شما شكل گرفته است باید مقداری آب با سركه به آن اضافه كنید. پس از آن می‌توانید آن را در یخچال قرار دهید تا یخ بزند.

در حقیقت سدیم استات موجود در این محلول به دست آمده كه در یخچال قرار گرفته است نمونه‌ای از یك مایع ابرسرد است.

اگر دمای محیط كمتر از نقطه ذوب سدیم استات باشد، این ماده به شكل مایع خواهد بود اما شما می‌توانید با اضافه كردن یك قطعه كریستالی كوچك از سدیم استات و یا لمس كردن سطح محلول با یك قاشق و یا حتی انگشت دست‌تان فرآیند تشكیل بلور در این محلول را راه‌اندازی كنید.

همزمان با تشكیل یخ، گرما آزاد خواهد شد و شما می‌توانید به آسانی حرارت خارج شده از ظرف محتوی محلول را احساس كنید. سدیم استات یك ماده شمیایی بی‌خطر است و بنابراین می‌توانید با خیالی آسوده این آزمایش علمی را تجربه كنید.

معمولا از این ماده به عنوان یك طعم‌دهنده خوراكی و برای بهبود طعم و مزه غذاها استفاده می‌شود و این در حالی است كه می‌توان آن ‌را  به عنوان یك ماده شمیایی فعال در مواد غذایی كه به صورت گرم بسته‌بندی می‌شوند نیز استفاده كرد و اما نكته جالب توجه این كه حرارت و گرمای حاصل از انجماد این ماده خطراتی مشابه آسیب‌های ناشی از سوختگی‌های معمولی را به همراه نخواهد داشت.

اگر محلولی را كه در حال انجماد است در ظرف دیگری بریزید می‌توانید آن را به شكل دلخواه خود درآورید، البته باید این نكته را مورد توجه قرار دهید كه این مجسمه یخی قابلیت ذوب مجدد را نیز دارد.


نویسنده : 5par نظرات ( 7 ) | لینک ثابت


آزمایش رقص ماکارونی

مطالب علمی و تحقیقاتی / شیمی تاریخ : 9 آبان 1390 10:54 بازدید : 0


وی سی پنل - پارسی کیوت

آزمایش رقص ماکارونی آزمایش جالبی است که میتوانید آن را به آسانی در خانه انجام دهید.

مواد لازم: سرکه یا آبلیمو، چند قطعه ماکارونی نپخته به طول ۲ تا ۳ سانتی متر، جوش شیرین

طرز کار: در یک لیوان (بهتر است لیوان بلند باشد) مقداری محلول جوش شیرین بریزید به طوری که مقداری از سر لیوان خالی باشد.قطعات ماکارونی را در آن بیندازید.مشاهده میشود که ماکارونی به ته لیوان می رود. سپس سرکه یا آبلیمو را به آن اضافه کنید و هم بزنید. گاز کربن دی اکسید حاصل از این واکنش ماکارونی ها را به سطح آب می آورد و پس از مدتی هر ماکارونی به علت ترکیدن حباب ها دوباره به ته ظرف می رود و همینطور قطعات ماکارونی در لیوان بالا و پایین می روند.

 


نویسنده : 5par نظرات ( 9 ) | لینک ثابت


آتش در کف دست

مطالب علمی و تحقیقاتی / شیمی تاریخ : 9 آبان 1390 10:53 بازدید : 0


وی سی پنل - پارسی کیوت

آتش در کف دست

شعبده‌باز در حضور مردم مايعي را در گودي دستش مي‌ريزد. و بي‌آنكه به آن كبريت بزند، شعله آتش در كف دستش زبانه مي‌كشد. او در جلو سن قدم مي‌زند، و بدون احساس ناراحتي با تماشاگران صحبت مي‌كند، تا مايع تمام شود، و شعله فروكش كند. سپس دستش را با يك دستمال پاك مي‌كند، و به ادامه برنامه‌اش مي‌پردازد. چگونه اين كار ممكن است؟

در اينجا شعبده‌باز از علم شيمي استفاده مي‌كند، و هرگز از چشم‌بندي و مهارت دست، و وارونه جلوه‌دادن حقايق بهره نمي‌برد. شما نيز اگر علاقمند به اين گونه نمايشات علمي هستيد، كافي است كه ابتدا 12 سانتيمتر مكعب سولفيدكربن و 8 سانتيمتر مكعب تتراكلريدكربن تهيه كنيد. ابتدا آنها را خوب با هم مخلوط كنيد. سپس بدون اينكه كسي متوجه شود، دست خود را روي بخاري نيم‌گرم، و يا آجري كه روي اجاق برقي قرار دارد – و نظاير آن – گرم كنيد، و آنگاه مخلوط را در گودي دست خود بريزيد، در مدتي خيلي كوتاه مايع شروع به شعله كشيدن مي‌كند، البته اين سوختن با بوي خيلي زننده همراه نيست، و حتي مي‌توان در داخل ساختمان نيز به اجراي آن اقدام كرد.

يادآوري مي‌كنيم، در صورتي كه وقعيت مناسب نباشد، تا شما قبلاً دستتان را تا آن حد گرم كنيد، مي‌توانيد مايع دست خود را به كمك يك لوله شيشه‌اي مشتعل سازيد. يعني لوله شيشه‌اي را مدت كوتاهي روي شعله اجاق گاز بگيريد و داخل مايع قرار دهيد. اگر مواد تازه و مؤثر باشند، اين روشها براي مشتعل كردن آن كافي خواهد بود. در غير اينصورت كبريت بكشيد، و به فاصله كمي از آن نگه داريد، مايع شعله‌ور خواهد شد، اما دست شما آن‌قدر گرم نمي‌شود، كه غيرقابل تحمل باشد.


نویسنده : 5par نظرات ( 7 ) | لینک ثابت


اندازه گیری گازکربنیک

مطالب علمی و تحقیقاتی / شیمی تاریخ : 9 آبان 1390 10:51 بازدید : 0


وی سی پنل - پارسی کیوت

اندازه گيري گازكربنيك (CO2) در آب:

گاز كربنيك جزو گازهايي است كه ضمن انحلال در آب با عوامل موجود در آن بصورت تركيب در آمده و يا با تركيب با آب قسمتي بصورت اسيد كربنيك در آن حل شده و قسمتي ديگر به يونهاي كربنات و بي كربنات تبديل مي شود. در آبهاي طبيعي كه PH آنها نزديك به 8 باشد تعادلي بين كربنات كلسيم و بيكربنات كلسيم موجود در آب در اثر وجود گاز كربنيك آزاد بوجود مي آيد كه مانع ازاين است كه كربنات كلسيم از صورت محلول بصورت جامد در آيد و رسوب نمايد.آن قسمت از گاز كربنيك آزاد كه تعادل كربناتي را برقرار مي سازد گاز كربنيك متعادل كننده و مقداري كه زيادتر از آن است گاز كربنيك آزاد خوانده مي شود.بنابراين گازكربنيك موجود در آب شامل گازكربنيك آزاد ،گازكربنيك متعادل كننده و گازكربنيك متعلق به كربنات ها و بي كربنات هاست و مجموع اينها گازكربنيك كل خوانده مي شود. CO2 محلول در آب را ميتوان با كمك يك قلياي قوي اندازه گيري نمود. در اين فعل و انفعالات CO2 آزاد به بيكربنات تبديل خواهد شد.

مواد مورد نياز :

1- معرف فنل فتالئين :

5/0 گرم فنل فتالئين ( Phenol Phetalein disodium salt) را در cc 50 الكل اتيليك حل نموده و با آب مقطر به حجم cc 100 برسانيد.

2- هيدروكسيد سديم N 05/0 :

cc 10 سود 5 نرمال را در آب مقطرحل كرده و به حجم يك ليتر برسانيد. ( آب مقطر بايد عاري از CO2 باشد. )

 

روش آزمايش :

1- در محل نمونه برداري آب مورد آزمايش را بوسيله مزور طوري برداريد كه مزور از آب لبريز شود و سپس حجم را به cc 100 برسانيد.

2- 5 تا 10 قطره فنل فتالئين را به آب نمونه بيافزاييد. اگر رنگ نمونه صورتي باشد يعني محلول فاقد CO2مي باشد ولي اگر بي رنگ شد داراي CO2 است و بايد سريعاً با محلول سود 05/0 نرمال تيتر كرد تا رنگ صورتي كم رنگ ظاهر شود كه اين رنگ بايد 30 ثانيه پايدار بماند.

3- اين نقطه ختم عمل تيتراسيون مي باشد كه براي بدست آوردن نتيجه بهتر بايدcc 100 از يك محلول استاندارد كربنات سديم كه مقدار 5 تا 10 قطره فنل فتالئين به آن اضافه نموده ايد براي مقايسه تهيه نمائيد تا رنگ آنرا با رنگ نمونه مقايسه كنيد.

CO2 mg/l = ml NaOH 0.05 N × 22


نویسنده : 5par نظرات ( 7 ) | لینک ثابت


آموزش و جهاد اقتصادی

مطالب علمی و تحقیقاتی / اقتصادی تاریخ : 9 آبان 1390 09:08 بازدید : 0


نویسنده مقاله: محمد میرزاپور

 

نقش آموزش و پرورش تیزهوشان در روند توسهعی اقتصادی ایران اسلامی

مقدمه

ایران اسلامی منشاء تمام علوم بوده است و می باشد و دارای پتانسیل زیادی چه از لحاظ منابع گذشته و حال و نیز از نظر علمی دارای بهترین شرایط در بین تمامی کشورهای دنیا می باشد ولی به خاطر اینکه دارای منابع زیادی بوده ایم و هستیم زیاد به فکر برطرف کردن نیازهای خود نمی باشیم این معضلی بزرگ است برای کشوری که در طول تاریخ دارای بهترین افتخارات چه از لحاظ علمی و چه اقتصادی بوده است.

 


نویسنده : 5par نظرات ( 6 ) | ادامه مطلب


جهاد اقتصادی

مطالب علمی و تحقیقاتی / مدیریت بازرگانی تاریخ : 9 آبان 1390 09:05 بازدید : 0


تیزهوشی

 


نویسنده : 5par نظرات ( 5 ) | ادامه مطلب


جهاد اقتصادی

مطالب علمی و تحقیقاتی / مدیریت بازرگانی تاریخ : 9 آبان 1390 09:05 بازدید : 0


تیزهوشی

 


نویسنده : 5par نظرات ( 7 ) | ادامه مطلب


جهاد اقتصادی

مطالب علمی و تحقیقاتی / مدیریت بازرگانی تاریخ : 9 آبان 1390 09:05 بازدید : 0


تیزهوشی

 


نویسنده : 5par نظرات ( 9 ) | ادامه مطلب


آمار طلاق

مطالب علمی و تحقیقاتی / فرهنگی تاریخ : 8 آبان 1390 19:39 بازدید : 0


آمار طلاق عاطفی دو برابر طلاق رسمی

آمار طلاق عاطفي دو برابر طلاق رسمي

استان هاي تهران، خراسان رضوي، اصفهان و فارس به ترتيب بيشترين آمار طلاق در کشور را دارند و در استان يزد کمترين طلاق به ثبت رسيده است.

 

طلاق آنقدر فاجعه اي تلخ و آزاردهنده است که حتي اگر براي يک ساعت متوقف شود جاي بسي شادکامي است که تنها براي ساعتي از آمار زنان بيوه و فرزندان بي سرپرست کاسته شود.


نویسنده : 5par نظرات ( 8 ) | ادامه مطلب


robert frost رابرت فراست

مطالب علمی و تحقیقاتی / هنری تاریخ : 7 آبان 1390 18:53 بازدید : 0


تجزیه و تحلیل شعر رابرت فراست همراه با ترجمه

Robert Frost’s poem Desert Places is full of lonely imagery.

The poem Desert Places by Robert Frost tells of the narrator's sad feelings upon observing a snow-covered field. As he speaks, it becomes clear that the vast emptiness of the landscape is a reflection of the narrator's own personal sense of isolation 

Robert Frost’s poem Desert Places is full of lonely imagery.

The poem Desert Places by Robert Frost tells of the narrator's sad feelings upon observing a snow-covered field. As he speaks, it becomes clear that the vast emptiness of the landscape is a reflection of the narrator's own personal sense of isolation


نویسنده : 5par نظرات ( 9 ) | ادامه مطلب


اکسیژن چیست؟

مطالب علمی و تحقیقاتی / شیمی تاریخ : 7 آبان 1390 18:49 بازدید : 0


اکسیژن چیست؟

اکسیژن
اکسیژن یا ترشمایه، یکی از عناصر شیمیایی در جدول تناوبی است که نماد آن O و عدد اتمی آن ۸ است. یک عنصر زیستی بوده و همه جا چه در زمین و چه در کل جهان هستی یافت میشود. مولکول اکسیژن (O۲)در زمین از نظر گرماپویایی (ترمودینامیکی) ناپایدار است ولی توسط عمل نورساخت (فتوسنتز) باکتریهای بی هوازی و در مرحله بعدی توسط عمل نور ساخت گیاهان زمینی به وجود میآید.


نویسنده : 5par نظرات ( 10 ) | ادامه مطلب


سوگندنامه بقراط

مطالب علمی و تحقیقاتی / فرهنگی تاریخ : 7 آبان 1390 18:48 بازدید : 0


سوگندنامه بقراط

 

 


نویسنده : 5par نظرات ( 8 ) | ادامه مطلب


سوختگی ودرمان آن

مطالب علمی و تحقیقاتی / پزشکی تاریخ : 7 آبان 1390 10:26 بازدید : 0


انواع سوختگی و پانسمان

مقدمه :

      سوختگي مصيبت و فاجعه اي است كه متاسفانه هر روز اتفاق مي افتد و مشكلات جسمي – رواني و فيزيولوژيك براي فرد مصدوم و خانواده اش بوجود مي آورد كه مهمترين مشكلات در اين بيماران عفونت هاي بيمارستاني مي باشد 

انواع سوختگی و پانسمان

مقدمه :

      سوختگي مصيبت و فاجعه اي است كه متاسفانه هر روز اتفاق مي افتد و مشكلات جسمي رواني و فيزيولوژيك براي فرد مصدوم و خانواده اش بوجود مي آورد كه مهمترين مشكلات در اين بيماران عفونت هاي بيمارستاني مي باشد


نویسنده : 5par نظرات ( 9 ) | ادامه مطلب


هارد دیسک

مطالب علمی و تحقیقاتی / کامپیوتر تاریخ : 4 آبان 1390 11:02 بازدید : 0


  هارد دیسک

سخت افزار هارد دیسک بر روی هر کامپیوتر حداقل یک هارد دیسک وجود دارد.برخی از سیستم ها ممکن است دارای بیش از یک هارد دیسک باشند. هارد دیسک یک محیط ذخیره سازی دائم برای اطلاعات را فراهم می نماید . اطلاعات دیجیتال در کامپیوتر می بایست بگونه ای تبدیل گردند که بتوان آنها را بصورت دائم بر روی هارد دیسک مغناطیسی ذخیره کرد.


نویسنده : 5par نظرات ( 6 ) | ادامه مطلب


نحوه بازیابی اطلاعات حذف شده

مطالب علمی و تحقیقاتی / کامپیوتر تاریخ : 4 آبان 1390 10:44 بازدید : 0


مطلب جدید

وی سی پنل - پارسی کیوت


نویسنده : 5par نظرات ( 13 ) | ادامه مطلب

نمایش صفحه ی 4 از 5 ( 15 نمایش در هر صفحه )